1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

GREYFURTUN BİLİMSEL 10 FAYDASI

MesajGönderilme zamanı:Prş Mar 30, 2017 11:24 am
gönderen Hasan Akkuş
GREYFURTUN BİLİMSEL 10 FAYDASI
Greyfurt; tatlı-ekşi bir tada sahip turunçgil ailesinden bir meyvedir. Besin öğeleri, antioksidanlar ve liften zengindir. Yapılan araştırmalara göre; kalp hastalıkları riskinde azalma ve kilo kaybı sağlamada greyfurt tüketiminin önemli olduğu saptanmıştır.
Greyfurt’un 10 faydası:
1.Düşük Kalorilidir ve Besin Öğelerini Yeterli Miktarda İçerir:
Hem besin içeriğinin yüksek oluşu hem de kalorisinin düşük oluşu ile diyette sağlıklı bir seçimdir. En düşük kalorili meyvelerden birisidir.
1 orta boy greyfurt;
58 kalori, 13 gr karbonhidrat, 1 gr protein, 2 gr lif içermektedir. Ayrıca RDI’ya göre; C vitaminin %64, A vitaminin%28, Potasyumun %5, Tiaminin %4, Folatın %4, Magnezyumun %3 ‘ünü karşılamaktadır. Bunların yanında antioksidan içeriği de yüksektir.
2.Bağışıklık Sistemini Güçlendirir:
Düzenli olarak greyfrurt tüketmenin immün sistemi olumlu etkilediği saptanmıştır. İçeriğindeki yüksek C vitamini ve antioksidanlar ile immün sistem hücrelerini koruduğu ve bakteri ve virüslerle savaştığı saptanmıştır.
Yapılan birçok çalışmada C vitamininin insanlarda soğuk algınlığını geçirdiği gözlemlenmiştir. Çinko, bakır, D vitamini ve demir gibi diğer birçok vitamin ve mineraller de greyfurtta bulunduğundan immün sisteme faydalı bulunmaktadır. İnflamasyon ve birçok enfeksiyon hastalıklarına karşı korumada yine içeriği sayesinde greyfurttan yararlanılmaktadır.
3.İştah Kontrolü Sağlamaya Yardımcı Olabilir:
Greyfurt içerdiği lif sayesinde tok kalmaya yardımcı olmaktadır. Genellikle lifli besinler midenin daha geç boşalmasını sağladığından tokluk süresini azaltır. Böylece gün içerisinde daha az kalori alımını sağlamaktadır.
4.Kilo Kaybına Yardımcı Olduğu Belirtilmektedir:
Kilo kaybına dost bir besin olan greyfurt; içerdiği önemli oranda lif sayesinde kalori alımını azaltmaktadır.
91 obez birey üzerinde yapılan bir çalışmaya göre yemeklerden önce 1 orta boy greyfurt tüketenlerin tüketmeyenlere göre daha fazla kilo kaybettiğini göstermiştir. 12 hafta boyunca yapılan incelemeye göre greyfurt yiyen grup ortalama 1,6 kg kaybederken yemeyen grup bundan 0,3 kg daha azını kaybetmiştir. Başka bir araştırmada ise bel çevresi karşılaştırılmış ve greyfurt yiyenlerin bel çevrelerinin daha ince olduğu saptanmıştır.
Tüm bunlar değerlendirildiğinde, greyfurt yemenin tek başına fayda sağlamayacağı ancak sağlıklı bir diyet ile birleşince yarar görüleceği savunulmaktadır.
5.İnsülin Direnci ve Diyabeti Önlemeye Yardımcı Olabilir:
İnsülin direnci, hücreler insüline yanıt vermediğinde ortaya çıkmaktadır. İnsülin, şeker hastalığında etkili bir hormondur ve vücutta birçok metabolizma ile ilişkilidir. İnsülin direnci sonucunda hücreler görevini yapamaz ve kan şekeri yükselir yani şeker hastalığı adı verilen tip 2 diyabet ortaya çıkmaktadır.
Yapılan bir çalışmada yemeklerden önce taze greyfurt tüketenlerin tüketmeyenlere göre daha düşük kan şekeri ve insülin seviyeleri saptanmıştır.
Tüm bunlara göre greyfurt tüketmek kan şekerini dengeleyerek insülin seviyelerini düzenlemeye fayda sağlamaktadır.
6.Greyfurt Tüketimi Kalp Sağlığını İyileştirmektedir:
Düzenli greyfurt tüketiminin yüksek tansiyon ve kolesterolü azalttığı saptanmıştır. Yapılan bir çalışmaya göre 6 hafta boyunca günde 3 kez greyfurt tüketenlerin LDL kolesterol düzeylerinde azalma ve tansiyonlarında düşme saptanmıştır. Bunun sebebi greyfurtun yüksek potasyum içeriği olarak açıklanmaktadır. Yeterli potasyum alımı düşük tansiyon ile ilişkilendirilmektedir. Ayrıca kalp hastalıklarından kaynaklı ölüm riskini de azaltmaktadır. İkincisi ise greyfurtun yüksek lif içermesidir. Kolesterolü düşürmesinin nedeni olarakta bu gösterilmektedir.
Tüm bu durumlar değerlendirilerek; greyfurtun günlük diyete eklenmesinin kardiyovasküler hastalıklardan, inme, kalp krizi, kolesterol, yüksek tansiyon gibi, koruduğu belirtilmektedir.
7. Antioksidanlardan Zengindir:
Greyfurt, çeşitli hastalıkların azaltılmış riski de dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları sağlayan birkaç farklı antioksidan içerir. Antioksidanlar hücrelerin, vücudunuzda zararlı reaksiyonlara neden olabilecek kararsız moleküller olan serbest radikallerin neden olduğu zararlardan korumaktadır.
Greyfurttaki en önemli antioksidanlara genel bir bakış:
Vitamin C: Greyfurtta yüksek miktarda bulunan güçlü, suda çözünür bir antioksidandır. Hücreleri, kalp hastalığı ve kansere genellikle yol açan hasarlardan koruyabilir.
Beta-karoten: Vücuttaki A vitamini haline dönüştürülür ve kalp rahatsızlığı, kanser ve maküler dejenerasyon gibi gözle ilişkili bozukluklar gibi bazı kronik rahatsızlıkların riskini azaltmaya yardımcı olduğu düşünülür.
Likopen: Bazı kanser türlerinin, özellikle de prostat kanseri gelişimini önleme potansiyeline sahip olduğu bilinir. Ayrıca tümörlerin büyümesini yavaşlatmaya ve yaygın kanser tedavilerinin yan etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir.
Flavanonlar: Anti-inflamatuar özelliklerinin, kan basıncını ve kolesterol düzeylerini düşürdüğü ve kalp hastalığının riskini azalttığı gösterilmiştir.
8. Böbrek Taşlarının Riskini Azaltabilir:
Greyfurt tüketimi, böbreklerde atık maddelerin birikmesinden kaynaklanan böbrek taşı geliştirme riskinizi azaltabilmektedir. Bu atık maddeler normalde böbrekler yoluyla süzülüp idrarla vücuttan atılan metabolizma ürünleridir. Böbreklerde kristalleştiklerinde taş oluştururlar. Büyük böbrek taşları üriner sistemde tıkanmaya neden olabilir ve bu ağrılı olabilir. En yaygın böbrek taşı türü kalsiyum okzalat taşlarıdır. Greyfurtta bulunan organik asit olan sitrik asit, böbreklerde kalsiyum ile bağlanıp vücuttan atılarak taşları önlemede etkili olabilir. Ayrıca, sitrik asit böbrek taşlarının oluşumuna daha az elverişli bir ortam oluşturarak idrar hacmini ve pH'ı arttırma kabiliyetine sahiptir.
9. Su Miktarı Fazladır:
Greyfurt çok miktarda su içerir ve aslında su, meyvenin ağırlığını oluşturmaktadır. Toplam ağırlığının yaklaşık % 88'ini oluşturan orta boy greyfurtun yarısında neredeyse 118 ml su bulunmaktadır. Bol su içmek, hidrate kalmanın en iyi yoluyken, sudan zengin yiyecekleri yemek de yardımcı olabilir.
10. Diyette Kullanımı Kolaydır:
Greyfurt neredeyse hiç hazırlık gerektirmez, bu nedenle diyetinize eklemek oldukça kolaydır. Hareket halindeyken ve yoğun bir yaşam tarzına sahip olsanız bile, çok fazla zaman harcamadan tüketebilirsiniz.
Greyfurtu tüketmenin bazı yolları:
• Greyfurt dilimlerini atıştırma olarak yiyebilirsiniz.
• Sağlıksız tatlı gıdalara alternatif olarak yiyebilirsiniz.
• Greyfurtu lahana ve avokado ile birleştirip salata olarak deneyin.
• Bu smoothie'yi diğer meyveler ve sebzelerle karıştırın.
• Bu tarifte olduğu gibi sağlıklı bir kahvaltı öğününe ekleyin.
Greyfurt Herkes İçin İyi Değildir!

1.İlaç Etkileşimleri
Greyfurtun içerdiği sitokrom P450 ‘yi inhibe eden enzim nedeniyle bazı ilaçlarla etkileşime girdiğinden bu ilaçları tüketenler greyfurt tüketmemelidirler.
Bu ilaçlardan bazıları:
İmmünsupresifler,
Benzodiazepinler,
Birçok kalsiyum kanal blokörleri,
Karbamazepinler,
Bazı statinlerdir.
2.Diş Erozyonu
Turunçgillerde bulunan sitrik asit , fazla turunçgil tüketimi durumlarında diş minesinde aşınmaya neden olmaktadır. Özellikle hassas diş yapısına sahip bireylerde sıkça bu soruna rastlanmaktadır.
Diş minesinin zarar görmemesi için yapılabilecekler:
Suyunu emerek yenmemelidir,
Turunçgil tükettikten sonra ağzınızı mutlaka su ile çalkalayın,
Bu tür meyveleri peynir ile tüketin. Peynir içeriğindeki bileşikler sayesinden meyvdeki asitliği nötralize etmeye ve tükrük üretimini arttırmaya yardımcı olmaktadır.